Null
Null
in

JM de Guzman, Sylvia Sanchez big winners at 2021 Star Awards for TV

JM de Guzman and Sylvia Sanchez won Best Drama Actor and Actress, recently at the 34th Star Awards for TV.

ABS-CBN won the Best TV Station plum.

The complete list of winners:

 BEST CHILDREN’S SHOW – “Talents Academy” (IBC 13)

 BEST CHILDREN’S SHOW HOST – Anastacia Paronda, Candice Ayesha Paronda,Madisen Go, Gracelle Joace Jimenez, Sedrick Ganolon (“Talents Academy”)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM – “The Clash (GMA 7)”

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST – Luis Manzano (“I Can See Your Voice” – ABS-CBN)

BEST LIFESTYLE SHOW – “Taste Buddies” (GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW HOST – Solenn Heussaff and Gil Cuerva (“Taste Buddies”)

BEST TRAVEL SHOW – “G Diaries” – ABS-CBN

BEST TRAVEL SHOW HOST – Ernie Lopez (“G Diaries” – ABS-CBN)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM – “The Bottomline” (ABS-CBN)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST – Boy Abunda (“The Bottomline”)

 BEST MORNING SHOW – “Umagang Kay Ganda” – ABS-CBN

BEST MORNING SHOW HOST – Daniel Razon, Angela Lagunzad, Angelo ‘Diego’ Castro III, Rheena Villamor, Barba-Cabodil-De Vera, Dr. Joseph Lee and Dr. Bong Santiago  (“Good Morning Kuya”/UNTV 37)

BEST NEWS PROGRAM – “TV Patrol” – ABS-CBN

BEST MALE NEWSCASTER – Julius Babao – “Bandila” ABS-CBN

BEST FEMALE NEWSCASTER – Vicky Morales – “24 Oras” – GMA 7

BEST MAGAZINE SHOW – “Kapuso Mo, Jessica Soho” – GMA 7

BEST MAGAZINE SHOW HOST – Jessica Soho – “Kapuso Mo Jessica Soho” – GMA 7

BEST HORROR/FANTASY PROGRAM – “Daig Kayo Ng Lola Ko” – GMA 7

BEST DOCUMENTARY PROGRAM – “I -Witness” GMA 7

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST – Atom Araullo (“The Atom Araullo Special” – GMA 7

BEST CELEBRITY TALK SHOW – “Tonight With Boy Abunda” (ABS-CBN)

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST – Boy Abunda (“Tonight With Boy Abunda” – ABS-CBN)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM – “Born To Be Wild” (GMA 7)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST – Dingdong Dantes (“Amazing Earth” GMA 7) and Kim Atienza (“Matanglawin” ABS-CBN)

BEST VARIETY SHOW – “It’s Showtime” (ABS-CBN)

BEST FEMALE TV HOST – Amy Perez – “It’s Showtime” (ABS-CBN)

BEST MALE TV HOST – Vice Ganda – “It’s Showtime” (ABS-CBN)

BEST MUSICAL VARIETY SHOW – “Young Once Upon A Time” (NET 25)

. BEST DRAMA  ANTHOLOGY – “Ipaglaban Mo” (ABS-CBN)

BEST COMEDY SHOW – “Pepito Manaloto” (GMA 7)

BEST COMEDY ACTOR – Vic Sotto – “Daddy’s Gurl” (GMA 7)

 BEST COMEDY ACTRESS – Manilyn Reynes – “Pepito Manaloto” (GMA 7)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM – “Healing Galing” (TV 5)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST – Edinell Calvario – “Healing Galing” (TV 5)

 BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS – Sunshine Dizon (“Magkano Ang Forever” ” Tadhana” (GMA 7)

 BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR – Seth Fedelin (“Ilog” “Maalaala Mo Kaya” ABS-CBN)

BEST NEW MALE TV PERSONALITY – Joaquin Domagoso “All-Out Sundays” (GMA 7)

 BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY – Kaori Oinuma “Mata” “MMK” (ABS-CBN)

BEST CHILD PERFORMER – Enzo Pelojero  “Starla” (ABS-CBN)

 BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS – Aiko Melendez “Primadonnas” (GMA 7)

BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR – Roderick Paulate – “One of the Baes” (GMA 7)

BEST DRAMA ACTOR – JM de Guzman – “Pamilya Ko” (ABS-CBN)

BEST DRAMA ACTRESS – Sylvia Sanchez – “Pamilya Ko” (ABS CBN)

 BEST DAYTIME DRAMA SERIES – “Magkaagaw” ( GMA 7)

BEST PRIMETIME TV SERIES – “Pamilya Ko” (ABS-CBN)

BEST TV STATION – ABS-CBN

Special Awards:

ADING FERNANDO LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD – Boy Abunda

EXCELLENCE IN BROADCASTING LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD – Korina Sanchez

 GERMAN MORENO POWER TANDEM  OF THE YEAR – Andrea Brillantes and Seth Fedelin (SethDrea)  

What do you think?

Written by Tempo Desk

Against Magnolia in finals, TNT is out to complete supremacy over SMC teams

Piolo Pascual, pasok sa TV5